Wybór biokominka

Tańczące płomienie w kominku zawsze kojarzą się z odpoczynkiem, spokojem, ciepłem i przyjemną atmosferą. Nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na zakupienie tradycyjnego kominka. Częstym powodem jest nośność sufitu lub brakujący komin. Dzisiaj jednak można tradycyjny kominek zastąpić biokominkiem.

Biokominek - to to takiego?

Biokominek jest ekologicznym rodzajem kominka, który nie niszczy środowiska naturalnego. Biokominki, ekologiczne wkłady kominkowe lub kominki bez kominów, które spalają bioetanol i płoną pięknym żółtym ogniem, są dzisiejszym zamiennikiem tradycyjnych kominków. Mogą być instalowane również na małych przestrzeniach i występują w kilku rodzajach. Są zatem odpowiednim modnym dodatkiem nie tylko do domów, ale również mieszkań, biur, restauracji, hoteli, sklepów lub innych reprezentacyjnych miejsc.

Biokominek – sklep online

Biokominki można znaleźć częściej w sklepach internetowych niż stacjonarnych. Prawdopodobnie dlatego, że chodzi o nowość, a w sklepach internetowych można pokazać różne warianty biokominków, możliwości ich umieszczenia, dokładnie opisać ich funkcje i działanie. Na stronach sklepów zazwyczaj znajduje się fotogaleria, w której można obejrzeć fotografie już gotowych kominków, nowości a także zobaczyć krok po kroku, jak zainstalować taki kominek. Często możemy znaleźć tutaj również rady, które ułatwią nie tylko decyzję o kupnie biokominka, ale pomogą również z jego późniejszym użytkowaniem. Biokominki nie muszą mieć tylko nowoczesny kształt, istnieje też wiele wersji w stylu rustykalnym.

MBTerm-kominki

Jesteś zainteresowany kupnem biokominka lub kominka najwyższej jakości? Zwróć się do firmy MBTerm, która zajmuje się sprzedażą hurtową, dostawą towarów do firm i sklepów oraz internetową sprzedażą detaliczną. Jest również importerem wkładów kominkowych i systemów kominkowych z zagranicy oraz największym importerem i dystrybutorem wkładów kominkowych Kratki w Republice Czeskiej w latach 2009 oraz 2010. Jeśli chodzi o akcesoria, jest również dystrybutorem biopaliwa do kominków, importerem systemów kominowych ze stali nierdzewnej, a także posiadaczem QMS ISO 9001. W ich szerokiej ofercie nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś dla siebie.

Firma jest również importerem luksusowych kominków KFDesign i amerykańskich kominków Vermont Castings. w Republice Czeskiej.

Kominki i piece kominkowe VERMONT CASTINGS

Kominki i piece kominkowe tej amerykańskiej firmy są najbardziej jakościowymi kominkami dostępnymi na rynku. Mają niekatalityczny lub katalityczny system spalania i każdy z nich ma swoje zalety, które docenisz podczas użytkowania. Zanim zdecydujesz się na konkretny kominek lub piec kominkowy tej firmy, skontaktuj się z autoryzowanym sprzedawcą, który przedstawi ci dokładnie wybrane kominki i na pewno doradzi, który kominek będzie idealny dla ciebie.

Powyższe kominki mają wysoką wartość opałową i doskonały system spalania, dzięki czemu wykorzystują maksymalnie możliwą energię do produkcji większej ilości ciepła przy tej samej ilości paliwa. Drewno do kominka można dodawać z góry, dzięki czemu obsługa staje się prosta i komfortowa. Możesz zapomnieć o iskrach, wypadającym popiele, a także łopatce na popiół, ponieważ w przypadku większych modeli ruszt i popielnik minimalizują powstawanie zanieczyszczeń związanych z usuwaniem popiołu.

Kominki KFDesign

Kominki firmy KFDesign są najbardziej stylowym dodatkiem, jaki możemy ci zaproponować, stale na poziomie bardzo wysokiej jakości. Beton, kamień, drewno, ceramika, gips, szkło i stal to materiały, w połączeniu z którymi ogień wygląda najlepiej. Są wysoce funkcyjne i bezpieczne. W celu instalacji kominka tej marki nie musisz mieć dużego domu lub mieszkania, ponieważ w ofercie marki są również modele odpowiednie dla mniejszych pomieszczeń. Dzięki temu twój kominek nadal może wyglądać oryginalnie i stylowo. Dla większych przestrzeni firma oferuje na przykład szklane kominki, w których można podziwiać ogień z obu stron, co powoduje wyjątkowy efekt.

Z jakiego materiału są zrobione biokominki?

W większości przypadków chodzi o wysokiej jakości szkło hartowane, kamień, stal i niektóre rodzaje drewna. Wszystkie materiały można kombinować zarówno z nowoczesnym i klasycznym wnętrzem. W przypadku biokominów nie jest potrzebny komin, zatem mogą być umieszczone praktycznie wszędzie. Zarówno w środku, jak i na zewnątrz.

Ile ciepła produkuje biokominek?

Niestety biokominek nie ogrzeje całego pomieszczenia. Pełni raczej funkcję estetyczną. Ogień w kominku pomaga stworzyć wyjątkową, uspokajającą atmosferę. W związku z tym, że za godzinę spalania wyprodukuje około 7,1 kWh ciepła, może być tylko dodatkiem do obecnego systemu ogrzewania.

Jak działa biokominek?

Paliwem do biokominków jest bioetanol, który jest produkowany tylko i wyłącznie z naturalnych materiałów roślinnych takich jak: kukurydza, melasa lub ziemniaki. Chodzi o naturalny produkt, który jest produkowany specjalnie jako paliwo do biokominków, kilkakrotnie czyszczony i filtrowany. Nie stosuje się go do żadnych innych celów. Bioetanol pali się w specjalnych pojemnikach umieszczonych w środku kominka. Ponieważ nie dymi i nie wytwarza żadnych spalin, nie jest potrzebny żaden komin. Biokominki są bardzo proste w utrzymywaniu, wystarczy umyć pod cieknącą wodą pojemniki, w których spalał się bioetanol. Następnie można z nich ponownie korzystać. Z większych biokominków warto wybrać biokominek z palnikiem z regulacją płomienia. Nawet jeśli kominek ma produkować tylko minimalne ciepło.

Zużycie bioetanolu w ekologicznym kominku wynosi około 1 litra za 2 – 3 godziny, w zależności od mocy kominka.

Czy spalanie bioetanolu jest szkodliwe?

Spalanie bioetanolu nie jest ani trochę szkodliwe. Zatem nie trzeba się bać o zdrowie osób lub zwierząt przebywających w pomieszczeniu z kominkiem. Podczas spalania nie powstają żadne niebezpieczne substancje, tylko para wodna i dwutlenek węgla. Chodzi o te same substancje, które wdychamy podczas gotowania w kuchni. W celu lepszego oczyszczania powietrza zaleca się umieszczenie roślin pokojowych do pomieszczenia z kominkiem.

Zalety biokominków

Do zalet biokominków należą:

  • Podczas instalacji nie są konieczne żadne zmiany budowlane
  • Minimalna obsługa
  • Czystość spalania, bez prochu i popiołu
  • W okresie wiosennym i jesiennym nawilża pomieszczenie
  •  

    Wady biokominków

     

    Do wad biokominków należą:

  • Niska moc cieplna
  • Biokominek nie może być używany jako jedyne źródło ciepła, zawsze trzeba go kombinować z innym systemem ogrzewania
  • Specjalne paliwo
  • Wyższa cena
  • Klasyczny kominek czy biokominek

    Klasyczny kominek zazwyczaj może być wykorzystany jako jedyne źródło ciepła. Klasyczne kominki produkują przyjemne ciepło, podczas spalania słychać uspokajający dźwięk palącego się drewna.

    Słabą stroną tradycyjnych kominków w porównaniu z biokominkami jest większa konieczność sprzątania i czyszczenia kominka, oraz w niektórych przypadkach konieczność przebudowy pomieszczenia. W dodatku, jak wynika z prawa, klasyczny kominek musi być regularnie sprawdzany przez kominiarza.

    W porównaniu z klasycznym kominkiem, biokominek jest o wiele prostszy i czystszy w utrzymywaniu, nie produkuje popiołu ani prochu. Można go umieścić praktycznie wszędzie, gdyż do swojego działania nie potrzebuje komina. Nie trzeba go regularnie sprawdzać. Można by powiedzieć, że biokominki utrzymują się praktycznie same.

    Ich wadą w porównaniu z klasycznymi kominkami jest niski stopień produkowanego ciepła. Biokominek sam nie ogrzeje pomieszczenia, może działać tylko jako uzupełnienie klasycznego ogrzewania. Pełni raczej rolę modnego dodatku do pomieszczenia lub na zewnątrz.

    Jakie biokominki można znaleźć na rynku?

    Istnieje wiele rodzajów biokominków. Mogą być umieszczone nie tylko na ścianie, ale również ustawione w dowolnym miejscu w przestrzeni.

    Rodzaje biokominków:

  • Stołowe biokominki – mają czworoboczny lub okrągły kształt, można je postawić na stole lub na podłodze, w zależności od wielkości. Ich cena to około 240 złotych.
  • Biokominki wolnostojące – można je postawić na podłodze, wyglądem przypominają akwarium. Zazwyczaj mają prostokątny kształt, jednak możemy się spotkać również z trójkątnym lub okrągłym. Specjalną odmianą wolnostojących biokominków są kominki, które potrafią pływać na przykład na oczku wodnym w ogrodzie. Cena tych kominków porusza się od 330 złotych.
  • Biokominki wiszące – szklane, ze stali nierdzewnej, klasyczne lub designowe. Są montowane na ścianie i ich cena porusza się od 240 złotych.
  • Biokominki narożne – jak już sama nazwa wskazuje, to kominki umieszczone w rogu pokoju. Ich cena porusza się od 800 zł.
  • Wśród dodatków do kominków można znaleźć drewno ceramiczne, które powoduje efekt prawdziwego spalania.

    Na co trzeba uważać w przypadku biokominków?

    Jeśli podczas nalewania rozlejesz bioetanol, nigdy nie zapalaj kominka. Najpierw musisz wyczyścić wszystkie polane części kominka. Nigdy również nie dolewaj bioetanolu do pojemniczków w kominku, jeśli w kominku jeszcze się pali.