Jak wybrać kominek?
O czym warto pamiętać przed wyborem wkładu kominkowego
Zanim zdecydujesz się na konkretny wkład kominkowy, odpowiedz sobie na kilka pytań. Przede wszystkim, do czego ma służyć twój kominek.
Jeśli kominek ma pełnić raczej funkcję estetyczną, nie trzeba używać wkładów wyżej jakości i skupiać się na szczegółach, takich jak wtórne spalanie, najwyższa efektywność, idealna szczelność, moc itp.
Jednak jeśli kominek ma służyć przede wszystkim do ogrzewania więcej niż jednego pomieszczenia, warto wybrać wkład kominkowy i obudowę wysokiej jakości. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że nawet po latach intensywnego ogrzewania, kominek będzie bez problemu spełniał swoją funkcję. W tym wypadku warto wziąć pod uwagę również skuteczność wkładu kominkowego oraz długość jednorazowego spalania, ponieważ przy intensywnym ogrzewaniu właśnie te faktory będą miały wpływ na koszty.
Jeśli wkład kominkowy będzie ogrzewał więcej niż jedno pomieszczenie, warto wybrać wkład kominkowy o wyższej mocy. Często się zdarza, że wkład kominkowy o niedostatecznej mocy podłączony do kanałów konwekcyjnych nie zdąży ogrzać wszystkich wymaganych pomieszczeń. Chcąc ogrzać wszystkie wymagane pomieszczenia właściciel dorzuca więcej drewna, niż wskazuje zalecana maksymalna liczba, w wyniku czego dochodzi do przegrzania wkładu, co skraca jego żywotność. W większości przypadków umieszczenie obudowy z wkładem kominkowym zależy od dyspozycyjności komina i wylotu. W przypadku, gdy komin znajduje się w pomieszczeniu, często lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie wkładu kominkowego obok komina zamiast przed nim. Asymetryczność można rozwiązać odpowiednią obudową. Podczas wyboru kształtu wkładu kominkowego trzeba pamiętać, że jeśli chodzi o jakość spalania, najlepiej wybrać wkład kominkowy z symetrycznym paleniskiem. Wkład kominkowy narożny lub 3-szybowy utrudniają ciąg komina, dochodzi do większego zadymienia szyby i mają mniejszą wydajność grzewczą. Powietrze bowiem ogrzewa się w miejscach, w których nie ma szkła, a w przypadku 3-szybowego wkładu kominkowego pozostaje tylko tylna strona.
Wkład kominkowy z płaszczem wodnym łączy w sobie elementy estetyczne i praktyczne. Jest świetnym, przyjemnym dla oka dodatkiem do mieszkania, wygodnym również pod względem ekonomicznym. Poprzez połączenie wkładu kominkowego z kaloryferami otrzymasz tanie i skuteczne źródło ogrzewania.
Najważniejszym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze wkładu kominkowego jest komin. Podłączenie wkładu kominowego do nieodpowiedniego komina, ogranicza jego poprawne funkcjonowanie. Dochodzi do zadymienia szyby i niepoprawnego funkcjonowania wkładu kominkowego. Jeśli komin jest nieodpowiedni, warto pomyśleć o budowie innego komina lub instalacji metalowego trzyczęściowego systemu kominowego. Kanał konwekcyjny z kominkową kratką tylko do pomieszczania z kominkiem lub przez ścianę do pomieszczenia obok nie wymaga kominkowej turbiny, chociaż oczywiście można jej użyć. W przypadku wykorzystania do kanałów konwekcyjnych prowadzonych poziomo do odległości dłuższej niż 1,5 do 2 metrów np. rur czworokątnych, turbina jest w większości przypadków koniecznością.
Można wykorzystać dwa rodzaje turbin, wyboru należy dokonać na podstawie indywidualnego ocenienia i w zależności od parametrów kominka. W związku z tym, że turbinę kominkową słychać, warto skorzystać z mikroprocesorowego regulatora obrotów, który umożliwia zmniejszanie obrotów i poziomu hałasu turbiny do poziomu akceptowalnego. Decydującym kryterium przy budowie kominka są oszczędności i warunki budowlane. Ogień towarzyszył człowiekowi od początku jego egzystencji na Ziemi. Chronił go przed chłodem i dzikimi zwierzętami, człowiek nauczył się wykorzystywać go do przygotowywania pokarmów. Od początku wieków ludzie spotykali się przy nim i tworzyli relacje. Również z tego powodu jest czymś wyjątkowym. Człowiek bez ognia sobie nie poradzi. Dzisiejsze kominki nie są żadnym modnym wymysłem, ale naturalnym i logicznym kontynuowaniem tradycji. Można by powiedzieć, że w ostatnich latach kominek przestaje być luksusem. Pojawia się w coraz większej liczbie domów jako alternatywne źródło ciepła oraz modny dodatek do korytarzy i pokoi gościnnych. Tworzy wyjątkową atmosferę domu. Podczas tworzenia obudowy kominka trzeba dokładnie wybrać rodzaj kamienia. Pojedyncze rodzaje różnią się od siebie nie tylko wyglądem i właściwościami, ale również wykorzystaniem. Najczęściej wykorzystuje się piaskowiec, wapień, marmur lub granit (trawertyn). Przy wyborze kamienia trzeba uwzględnić przede wszystkim wygląd pomieszczenia, w którym ma się znajdować. Materiały takie jak granit i marmur są droższe, ale gama dostępnych kolorów jest większa. Często są wykorzystywane również jako dodatki do komponentów z piaskowca.
Przy wyborze kominka trzeba zastanowić się również nad tym czy ma być z otwartym paleniskiem czy zamkniętym wkładem kominkowym. Dzisiaj otwarte paleniska są spotykane coraz rzadziej.
Niektóre wkłady kominkowe bowiem umożliwiają kontakt z otwartym ogniem włącznie z opiekaniem ulubionych kiełbasek. Ostatecznym kryterium jest budżet oraz warunki budowlane. Porównując skuteczność, zużycie powietrza, i co za tym idzie zużycie drewna oraz wymagania na ciąg komina itp. zdecydowanie wygrywa wkład kominkowy. W przypadku otwartego paleniska skuteczność kominka wynosi od 5 do 15 procent, natomiast w przypadku wkładu kominkowego od 60 do 80 procent. Otwarty kominek zużywa również znacznie większą ilość powietrza. Często w odróżnieniu od rodzaju kominka trzeba rozwiązać kwestię dostępu powietrza. W przypadku wkładu kominkowego można regulować przepływ powietrza, dzięki czemu zużycie powietrza jest dziesięciokrotnie mniejsze, zatem również zużycie drewna jest znacznie mniejsze. Dodatkowo wkład kominkowy może służyć również do ogrzewania całego domu, na przykład w kombinacji z innymi rodzajami ogrzewania. Dokumentacja projektowa kominka uwzględnia wszystkie aspekty budowy oraz życzenia klienta. Jej wynikiem jest dokładnie przeprowadzona kalkulacja cenowa. Kominkowe obudowania można zakupić w formie zestawu, który klient da radę sam zmontować. Jednak każdy musi sam ocenić swoje możliwości.